EKTAM, Avrupa Birliği’nden İkinci Kez Proje Desteği Aldı
8 Şubat 2021 | 15:38

Ulusal koordinasyonu TÜBİTAK tarafından yürütülen Ufuk2020 Programı kapsamında, COFUND Programı’ndan destek alan Gazi Üniversitesi-EKTAM Avrupa Komisyonu'ndan 2,39 Milyon Avro hibe aldı!

 

 

Ufuk2020 Programı’nın Bilimsel Mükemmeliyet bileşeni altında yer alan “Marie Sklodowska-Curie Burs ve Dolaşım Destekleri” alanı, Burs Programlarına Katkı Fonu (COFUND) kapsamında yapılan başvurulardan, Ufuk2020 desteklerinden ve eğitimlerinden faydalanan Gazi Üniversitesi-EKTAM, Avrupa Komisyonu tarafından 2.39 Milyon Avro ile desteklenmeye hak kazandı. Aynı proje için TÜBİTAK desteği ile alınan proje bütçesi 4.77 Milyon Avro olmuştur.

COFUND Programından alınan destek, Gazi Üniversitesi’nde kurulan ve Eklemeli İmalat için bir Ulusal Mükemmeliyet Merkezi olan Eklemeli İmalat Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (EKTAM) başvurusu ile ülkemize kazandırılmış olup, proje kapsamında yapılacak çalışmalar EKTAM bünyesinde yürütülecektir. İleri Malzemeler ve İleri Üretim Teknolojileri alanında gerçekleştirilecek olan bu program eklemeli imalat ve ilgili teknolojilere odaklanarak, gelişmiş üretim ve gelişmiş malzemelerin tüm yönlerinde disiplinler arası, sektörler arası ve uluslararası bir mükemmellik doktora eğitim programı sunacaktır. Bursiyerler, araştırma ve kişisel becerilerini geliştirecek yerel ve program genelindeki etkinlikleri birleştiren, onlara yeni kariyer perspektifleri ve fırsatları sunan üst düzey bir eğitim programı alacaklardır.

Çağrıda fonlanmaya hak kazanan proje, Gazi Üniversitesi EKTAM’ın koordinatörü olduğu A2M2TECH, rekabeti yüksek bir program olan COFUND’da fonlanarak, bu programda Türkiye’den desteklenen ilk üniversite olma başarısına imza atmıştır.

Projede aynı zamanda ODTÜ, İTÜ ve İYTE de yardımcı kuruluş olarak yer almıştır. Proje kapsamında İleri Malzeme ve İleri İmalat Teknolojileri alanında 22 adet doktora öğrencisi bu üniversiteler tarafından istihdam edilerek doktoralarını yürütürken, aynı zamanda TUSAŞ (TÜRKİYE), ERMAKSAN A.Ş. (TÜRKİYE), TeknoHAB A.Ş. (TÜRKİYE), Universidad Carlos III de Madrid (uc3m) (İSPANYA), FIT Additive Manufacturing Group (ALMANYA), University of Southern Denmark (SDU) (DANİMARKA) kurumlarında eğitim alma şansı yakalayacaklar.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/ufuk2020-msca-cofund-2020-cagrisinda-avrupa-komisyonundan-gazi-universitesine-239-milyon-avro-hibe

Desteklenen Projelerin Listesi: https://ec.europa.eu/research/mariecurieactions/cofund-recipients-2020_en

 

 

background image